Snímatelné náhrady

Snímatelné náhrady

V některých případech  je vhodným řešením defektu chrupu snímatelná náhrada. Ta se používá například při nedostatku kosti pro implantaci. Náhrada může být zhotovena pro čelist bezzubou i částečně ozubenou a je možné ji kombinovat s implantologickým ošetřením.

Základem pro zhotovení jakékoliv snímatelné náhrady je správný otisk. Ten vyžaduje kvalitní otiskovací hmotu, ale také dostatek času, aby co nejlépe kopíroval stav v dutině ústní. Tím bude výsledná náhrada co možná nejpřesnější, a tudíž i stabilní.

Částečné snímatelné náhrady

Částečně snímatelné náhrady mají pryskyřičné tělo (růžová část), které nese vlastní umělé zuby a může být zpevněno kovovou výztuhou. Kotvení na zbylých zubech bývá zajištěno klasicky litými kovovými sponami, nebo tzv. zásuvnými spoji. Ty poskytují vyšší komfort při užívání náhrady. Ta je stabilnější, a také se markantně sníží obvyklý pocit mobility náhrady v ústech. Dobře zhotovená horní náhrada by měla držet spolehlivě při mluvení (u dolní náhrady vzhledem k pohybům jazyka tohoto nelze vždy dosáhnout), při žvýkání sousta je potřeba se vyvarovat výrazným pohybům dolní čelisti do stran a není možné ukusovat sousta předními zuby, což vede k uvolnění náhrady.

Totální snímatelné náhrady

Totální snímatelná náhrada má taktéž pryskyřičné tělo (růžová část), které nese vlastní umělé zuby a může být zpevněna kovovou výztuhou. „Kotvícím“ prvkem tu bývá obvykle rozsah náhrady, která přilne na sliznici dutiny ústní,  například v horní čelisti rozsáhlá náhrada přes celé patro. Často to ale nestačí, zejména pak v dolní čelisti. Kvůli nedostatečně stabilní náhradě může pacient pociťovat výrazné nepohodlí. Řešením této situace je tzv. hybridní protéza, kdy jsou do čelisti umístěny alespoň dva implantáty zakončené většinou kuličkami. Na ty se posléze vlastní náhrada nacvakne (jako třeba patentní knoflík). Platí, že čím více implantátů, tím lepší stabilita náhrady v ústech.


Každodenní důkladné vyčištění náhrady je nutné nejen k dlouhodobému uchování dobrého vzhledu náhrady, ale také k prevenci vzniku mikrobiálních povlaků na povrchu náhrady, které mohou vést k zánětům přiléhající dásně a sliznice úst.

Naši specialisté na snímatelné zubní náhrady

Ceník snímatelných zubních náhrad

Snímatelné náhradyod 28000 Kč

Fotogalerie

Nejčastější dotazy a poradna o snímatelných zubních náhradách

Kdy budu po vytržení zubu moct kousat?

Budu po vytržení zubu moct kousat, dokud mi nevyrobíte snímatelnou náhradu?

Zobrazit odpovědi v poradně

Částečně snímatelná náhrada

Co je to částečně snímatelná náhrada?

Zobrazit odpovědi v poradně