Extrakce zubu

Extrakce zubu

Extrakce – kdy k ní přistupujeme?

Extrakce zubu znamená jeho vybavení ze zubního lůžka (laicky řečeno vytržení zubu). Dochází k ní, například pokud je zub natolik poškozen kazem, že jej již nelze spolehlivě zrekonstruovat, v pozdních fázích parodontitidy nebo z ortodontických důvodů.

Ačkoliv dochází k vyjmutí zubu, samotné ošetření je zcela bezbolestné, neboť před samotným zákrokem vždy aplikujeme lokální anestezii. Po extrakci zubu je vhodné vyhnout se kouření, pití alkoholu, zvýšené fyzické aktivitě nebo činnosti v předklonu. Také bychom se měli vyvarovat vysávání krve z rány či vyplachování příslušné oblasti. Naopak, doporučuje se oblast ledovat a jíst zmrzlinu nebo jiné měkké, chladné a nedrobivé potraviny bez zrníček.

Specifickou oblast představuje extrakce třetích molárů (zuby moudrosti nebo tzv. osmičky). V důsledku fylogenetického vývoje dochází k postupnému zmenšování čelistí, velikost zubů se však nemění. Zuby moudrosti se již v dnešní populaci často nemají možnost prořezat do správné pozice. Zuby se mohou prořezávat k tvářím a způsobovat pohmožděniny, nebo se prořezávají jen částečně. V důsledku tohoto stavu se v jejich slizničním krytu, který nelze spolehlivě vyčistit, kumuluje plak a potrava, což způsobuje kaz či zánět dásně.  Ve nemalém množství případů mohou zůstat neprořezané v kosti a poškozovat tak kořen sousedního zubu.

Obecně lze říci, že pokud jsou osmičky správně zařazené v zubním oblouku a je možné prostor mezi nimi a jejich sousedy čistit mezizubními kartáčky, ponechávají se na místě. Pokud jsou však v nevhodném postavení, které může způsobit poškození sousedního zubu nebo hrozí jakékoliv komplikace v důsledku ztíženého čistění, je vhodnější včas je extrahovat.

Naši specialisté na extrakci zubu

Ceník extrakce zubu

Extrakce zubu jednoduchá2850 Kč
Extrakce komplikovanější3200 - 4900 Kč
Chirurgické vybavení zubu moudrosti4900 Kč

Fotogalerie

Nejčastější dotazy a poradna o extrakci zubu

Doporučujete vytrhnout osmičky?

Rozhodnutí zda osmičky odstranit či ne je vždy na individuálním posouzení dané situace. Pokud osmičky nezlobí a neohrožují stav zubů před nimi jejich odstranění nedoporučujeme.

Devátý zub

Dobrý den, byla jsem ve svých dvaceti letech poprvé na RTG a bylo mi zjištěno, že mám v horní čelisti ještě za zuby moudrosti dva zuby deváté. Není to na škodu?
Zuby moudrosti se ještě neprořezaly, ale nejspíše budou muset ven. Jsou deváté zuby normální?

Zobrazit odpovědi v poradně

Jídlo po vytržení zubu

Mohu hned po vytržení zubu jíst?

Zobrazit odpovědi v poradně

Vytrhnout osmičky - ano či ne?

Měla bych si nechat vytrhnout osmičky, když mě nebolí?

Zobrazit odpovědi v poradně