Profesionální dentální hygiena

Dentální hygiena

Dentální hygiena jako prevence i léčba

Preventivní prohlídky jsou jedním ze základních kamenů správné péče o dutinu ústní. Rozhodně to ale neznamená, že tím to končí. Spolu s preventivními prohlídkami je vhodné absolvovat dvakrát až třikrát ročně i dentální hygienu. Často můžeme slyšet i názor, že absolvování profesionální dentální hygieny je pouze výdobytkem doby, která se snaží ždímat naše peněženky, podle dentistů to tak ale rozhodně není.

V první řadě je nutné si uvědomit, že dentální hygiena není kosmetický či zkrášlovací zákrok. Jde o léčebný proces, kterým se odstraňují příčiny zánětu dásní (gingivitidy) a parodontitidy. Námitka, která se nám snaží vnutit názor, že naši předci takovou proceduru nepotřebovali, je sice pravdivá, ale lze ji vyvrátit argumentem o zdraví a kvalitě jejich zubů. Bohužel nejsou výjimečné ani případy, kdy člověk přijde o všechny zuby kolem padesátého roku. A to vše hlavně v důsledku neléčeného zánětu dásní a následné parodontitidy.

Každý medicínský obor se vyvíjí a přichází stále nové metody, které se snaží zlepšit kvalitu života a léčit dříve nevyléčitelné nemoci. Stomatologie není výjimkou.

Průběh výkonu

V případě, že se bojíte dobrovolně si sednout do zubařského křesla a hodinu v něm setrvat, pak je potřeba vás ujistit, že tato obava je pouze z neznalosti procedury. Zákrok je zcela bezbolestný. Pokud jdete na dentální hygienu poprvé, pak pro vás možná některé úkony nebudou úplně příjemné, ale bolest cítit opravdu nebudete.

Dentální hygiena začíná krátkým rozhovorem s profesionální hygienistkou. Budete probírat, jak a čím si čistíte chrup, zda chodíte na pravidelné prohlídky ke svému zubnímu lékaři či zda máte nějaké bolestivé potíže. Pak už může nastat samotný výkon. K objektivizaci úrovně ústní hygieny se používají indexy krvácivosti dásní. Zdravé dásně nekrvácí. Jelikož hygienistka prohlíží dutinu ústní opravdu pečlivě, může se stát, že narazí i na nějaké kazy a doporučí vám tedy návštěvu zubního lékaře.

Pak už může začít se samotným čištěním zubů. Je nutné odstranit veškerý naddásňový zubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů. Tento kámen má skoro každý z nás. Dále následuje pískování (tzv. air flow), kdy se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky zubního kamene a především pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou nebo kouřením. V dalším kroku je vám odstraněn i poddásňový kámen, což je také součást léčby parodontitidy. V případě diagnostiky parodontitidy je ale vhodné stav předem konzultovat se zubařem, který stanoví přesný léčebný proces.

Jen kartáček nestačí

Součástí dentální hygieny je i podrobná instruktáž správné techniky čištění zubů. Důkladná domácí péče je jedním ze základních předpokladů pro zdravé zuby a dásně. Často se setkávám s lidmi, kteří se velmi diví, že jejich zuby či dásně nejsou v dobrém stavu, a přitom si zuby pravidelně čistí. V takovém případě je s největší pravděpodobností na vině jejich špatná technika čištění zubů. Důležité je také si uvědomit, že samotný kartáček a pasta nestačí. Zub má pět plošek, které je potřeba vyčistit. Je tedy nutné používat i mezizubní kartáčky a zubní nit. Právě nedostatečně čištěný mezizubní prostor je častou příčinou onemocnění dásní. Hygienistka či lékař vám poradí, jaký zubní kartáček máte používat a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. A nedivte se, když budete odcházet s několika velikostmi kartáčků na čistění mezizubí. Jen málokdo je takový šťastlivec, že má všechny mezizubní prostory stejně veliké.

Posledním krokem je kontrolní návštěva u hygienisty v individuálně stanoveném čase. Specialista se přesvědčí, zda jste zvládli techniku čistění chrupu tak, aby byla vaše denní ústní hygiena co nejefektivnější. Případně provede reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.


Jak si správně čistit zuby?

Jak si správně čistit zuby

Naši specialisté na dentální hygienu

Ceník dentální hygieny

Dentální hygiena1650 - 2750 Kč
Anestezie na vyžádání od 300 Kč

Fotogalerie

Nejčastější dotazy a poradna o dentální hygieně

Jak si správně čistit zuby?

Podstatný je výsledek, tedy aby zuby byly čisté a dásně zdravé. Nedá se obecně říct, že nelze vyčistit zuby mnoha způsoby. Z praktického hlediska jde vždy o totéž. Docílit správného sklonu štětin kartáčku tak, aby čištění bylo co nejrychlejší a zároveň nedocházelo k poškozování dásní a zubů. Každý člověk má trochu jiný chrup a jsou pro něj vhodné jiné pomůcky dentální hygieny. Na zdraví svých dásní často zapomínáme, což je chyba, neboť dásně jsou pro zdraví zubů a udržení chrupu jako celku velmi důležité! Jak efektivně čistit Vás nejlépe naučí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Co vše je součástí dentální hygieny?

Cílem dentální hygieny je dokonalé očištění zubů. Lékař nebo hygienistka zhodnotí úroveň Vaší ústní hygieny, identifikuje chyby, kterých se při čištění dopouštíte, určí vhodnou velikost mezizubních kartáčků a pravděpodobně doporučí i další pomůcky vhodné k perfektní každodenní ústní hygieně. Samotná hygiena spočívá zejména v odstranění zubního kamene ve všech částech chrupu (nejčastěji u dolních předních zubů a v mezizubních prostorech), dočištění rotačním kartáčkem, seznámení se správnou technikou čištění chrupu individuálně upravenou na potřeby pacienta a její praktický nácvik. Někdy je součástí hygieny i odstranění poddásňového zubního kamene. V dalších návštěvách se pak lékař nebo hygienistka věnují odstranění posledních chyb při čištění a zaměřují se s klientem na problematická místa. Pokud dáseň nekrvácí nebo v další návštěvě je možné odstranění pigmentů pískováním (airflow). Na závěr lze doplnit aplikaci remineralizačního fluoridového přípravku.

Lze u vás zakoupit pomůcky ústní hygieny?

Ano. Pomůcky ústní hygieny lze zakoupit na recepci kliniky. Nabídku si můžete prohlédnout i v elektronickém katalogu.

Dentální hygiena - jak často?

Jak často bych měl navštěvovat dentální hygienu?

Zobrazit odpovědi v poradně

Bolest při odstraňování zubního kamene

Mám velmi citlivé dásně a bojím se odstraňování zubního kamene. Můžete mě ošetřit bezbolestně?

Zobrazit odpovědi v poradně

Zubní pasta

Jakou zubní pastu byste mi doporučili?

Zobrazit odpovědi v poradně