Parodontologie

Parodontologie

Parodontologie se zabývá zachováním a léčbou tkání, které zajišťují ukotvení zubu v čelisti. Patří mezi ně dáseň, závěsné vazy a kostní lůžko v okolí kořene zubu.

Hlavní příčinou onemocnění parodontu je působení bakterií, tzv. parodontálních patogenů v dutině ústní, které se  usazují na zubech ve formě mikrobiálního plaku, ten vyvolává zánět dásní.  Neléčený zánět dásní postupuje hlouběji a postihuje kostěné lůžko a závěsný aparát zubu. V konečném důsledku dochází k úbytku kosti, zub se může začít viklat, a pokud se parodontitida neléčí, končí ztrátou jinak zdravého a funkčního zubu.

Tedy špatná ústní hygiena je hlavním faktorem vzniku parodontitidy. K tomu přispívá zubní kámen, stres, celková onemocnění, užívané léky, ortodontické anomálie a vady skusu, kouření, abnonormality anatomické (slizniční řasy, mělké vestibulum), zlozvyky, dýchání ústy, kvalita a množství slin, nevyhovující výplně, korunky a protézy, dědičné dispozice.

Nebezpečí ale nehrozí jen zubům, chronická parodontitida může být příčinou jiných závažných onemocnění. Je zdrojem infekce a  může vyvolávat záněty v celém organismu. Parodontitida může předznamenat vyšší výskyt infarktů myokardu, nebo třeba centrálních mozkových příhod.

Nejjednodušší způsob, jak tomuto onemocnění předcházet, je  dobře si čistit chrup a  dvakrát ročně docházet k dentální hygienistce, která svými zákroky dokáže parodontitidě předejít.

Po klinickém vyšetření se stanoví předběžná diagnóza a je zahájena iniciální terapie, kde se na základě efektu terapie určí následná léčba. Cílem iniciální terapie je dostatečně motivovaný  pacient, který podstoupil dentální hygienu.

Naši specialisté na parodontologii

Ceník parodontologie

Dentální hygiena od 1650 Kč
Chirurgické krytí obnažených krčků14000 - 19500 Kč
Parodontologická chirurgieod 4700 Kč
Augmentace (doplnění kostního objemu)od 4100 Kč

Fotogalerie

Nejčastější dotazy a poradna o parodontologii

Moji rodiče měli paradontózu. budu ji mít také?

Onemocnění parodontitidou vzniká na základě nedokonalé nebo zanedbané ústní hygieny. Nejedná se o dědičné onemocnění a stejně jako zubní kaz jde o stav, jehož vzniku lze aktivně předcházet.

Krvácení dásní při čištění zubů

Je normální, že mi trochu krvácí dásně při čištění zubů nebo bych to měl řešit?

Zobrazit odpovědi v poradně