Korunky

Korunky

Korunková náhrada zubu je funkčním i estetickým řešením rozsáhlé ztráty tvrdých zubních tkání způsobené úrazem, kazem nebo například po endodontickém ošetření.

Pro přesný a dlouhotrvající efekt je potřebný náročný pracovní postup. Nejdříve musíme aplikovat lokální anestezii. Dále je zub nabroušen až na pahýl s přesným schůdkovým zakončením. Následně je nutný precizní otisk zubu a na závěr první návštěvy je vytvořena provizorní pryskyřičná korunka na nezbytnou dobu pro laboratorní výrobu té definitivní. Při další návštěvě je provizorní sejmuta a příslušným postupem nafixována korunka stálá, a to celokeramická nebo metalokeramická (kovové jádro s keramickým vnějším pláštěm).

Zubní laboratoř, s níž spolupracujeme, nabízí také možnost individuálního výběru barvy korunky, čímž se vyhneme zkreslení barvy způsobenému rozdílem vzorníku oproti skutečné keramice.

Alternativa ke korunkám

V současné době jsou často používanou alternativou korunek tzv. onlaye či overlaye. Používají se v zadních úsecích chrupu, a to nejčastěji po endodontickém ošetření. Tyto protetické práce překrývají žvýkací plochu zubu, takže dostatečně chrání oslabený zub před frakturou, ale zároveň maximálně šetří vlastní tvrdé zubní tkáně. Onlaye či overlaye jsou většinou celokeramické, tudíž i estetika je na vysoké úrovni.

Naši specialisté na zubní korunky

Ceník zubních korunek

Celokeramická korunka (včetně preparace, otisků a fixace)21500-31300 Kč
Celokeramická onlay (včetně preparace, otisků a fixace)20500 Kč

Fotogalerie

Nejčastější dotazy a poradna o zubních korunkách

Jaký je rozdíl mezi metalokeramickou a celokeramickou korunkou?

Jádro metalokeramické korunky je z kovu a pro lepší estetiku je na povrchu napálená keramika. Celokeramická korunka je – jak už název napovídá – celá z keramiky. Moderní materiály mají již stejnou mechanickou odolnost, takže z hlediska mechanických vlastností není patrný žádný pro klienta zásadní rozdíl. U celokeramických korunek jsme díky absenci tmavého neprůhledného kovového jádra schopni dosáhnout lepšího estetického výsledku a také vyloučit možnou alergickou reakci na kovy.

Rozdíly mezi druhy korunek

Jaký je rozdíl mezi celokeramickou a metalokeramickou korunkou?

Zobrazit odpovědi v poradně

Můj zubař mi doporučuje korunku, je to nutné?

Nechápu, proč mi můj zubař doporučuje korunku. Zub mám jen obroušený a vytahoval mi z něj nervy. Je to opravdu nutné?

Zobrazit odpovědi v poradně