Endodoncie - ošetření kořenových kanálků

Endodoncie

Co je to endodoncie a kdy je potřeba?

Endodontické ošetření znamená ošetření vnitřního prostoru zubu, laicky řečeno ošetření kořenových kanálků zubu. Je nutné ho provést vždy, když dojde v zubní dřeni k patologickému procesu, tedy zánětu nebo odumření, ať už následkem příliš velkého zubního kazu, nebo úrazu. Jedná se o klíčové ošetření, díky kterému může v ústech nadále fungovat i jinak mrtvý zub. Ošetření je zcela bezbolestné, neboť při něm vždy pracujeme v místním znecitlivění.

Jeho cílem je předejít, nebo následně léčit bakteriální infekci v kořenových kanálcích zubu. Zásadní je kvalitní mechanické a chemickém vyčištění a následné hermetické zaplnění kořenových kanálků. V některých případech také doporučujeme provést endodontické ošetření před zhotovením korunky nebo můstku.

Jak endodontické ošetření probíhá?

Ošetření je velmi náročné na přístrojové vybavení, kvalitní nástroje a materiály, a zároveň vyžaduje maximální preciznost. Abychom dosáhli nejvyšší možné kvality, a tedy funkčnosti endodontického ošetření, pracujeme pod operačním mikroskopem a používáme jednorázové sterilní nástroje do kořenových kanálků. Toto ošetření bývá přitom často náročné i časově, např. u vícekořenových zubů může trvat 3 až 4 hodiny.

Vzhledem k nutnosti čistého operačního pole používáme bariérové pomůcky, zejména. tzv. „kofferdam“. Tedy gumovou blánu obepínající ošetřovaný zub, která brání kontaminaci kořenového systému slinou, či krví. Naším cílem je opracovat kořenový kanálek v celé jeho délce, kterou zjišťujeme v průběhu ošetření jak pomocí RTG snímků, tak elektronicky, tzv. apexlokátorem.

Kořenový kanálek musí být dostatečně rozšířený a zbavený veškerých zbytků zubní dřeně. K tomu nám slouží speciální endodontické motory, a také chemická dezinfekce. Dalším důležitým krokem je následně hermetické zaplnění kořenového kanálku. Nejčastěji se plní guttaperchovými čepy a tekutým pojivem, tzv. sealerem, který po čase v kanálku ztuhne. Tím se v ideálním případě kanálek stane neprůchodným pro bakterie, čímž se brání jejich osídlení a infekci

Posledním klíčovým bodem pro funkční endodontické ošetření je dokonale těsnící výplň, případně protetická práce (korunka apod.), která zabrání opětovnému osídlení kořenového kanálku bakteriemi. Na závěr zhotovujeme kontrolní RTG, abychom se ujistili, že jsme ošetření provedli správně.

Jaké mohou vzniknout komplikace po endodontickém ošetření?

Běžně se mohou vyskytnout některé krátkodobé a méně závažné komplikace, zejména tupá a nepulzující bolest, přetrvávající ještě několik dní po zákroku. Případně také bolest dásně po sponě na kofferdam, která spontánně ustoupí během několika dní.

Vzácně se může vyskytnout zvýšení tělesné teploty, zhruba do 38°C, v prvních čtyřiadvaceti hodinách po zákroku, či zalomení kořenového nástroje. Velmi vzácně se pak může při ošetřování infikovaného zubu dojít k vyhrocené obranné reakci organismu, tzv. „flare-up fenoménu“,  při kterém vzniká výrazný otok měkkých tkání v okolí zubu, v nejvzácnějších případech dochází i ke vzniku abscesu. Řešením je opětovné ošetření kořenových kanálků nebo uvolnění hnisu z abscesu.

Výjimečně může také dojít k prasknutí kořene během plnění kořenových kanálků. Zub je pak určen k vytržení. Při neobvyklé anatomii kořene zubu je možný výskyt zcestné preparace a perforace stěny kořene. V některých případech lze perforaci ošetřit, jindy může znamenat nutnost extrakce zubu.

Jak se chovat k endodonticky ošetřenému zubu?

Aby endodonticky ošetřený zub mohl být považován za plnohodnotnou funkční jednotku chrupu, musí být splněny určité podmínky. Jednou je výše zmíněné správně provedené ošetření kořenových kanálků. Toto ošetření znamená pro zub určité oslabení a i při běžném žvýkání může dojít k jeho rozlomení. Další neméně důležitou podmínkou je tedy tzv. postendodontické ošetření zubu, což nejčastěji znamená vyztužení zubu čepem a následné zhotovení korunky, která funguje jako obruč.

Naši specialisté na endodoncii

Ceník endodoncie

Opracování a dezinfekce kořenového kanálku4600 Kč
Plnění kořenového kanálku (definitivní)1950 Kč

Fotogalerie

Nejčastější dotazy a poradna o endodoncii

Jak dlouho trvá ošetření kořenových kanálků?

Vlastní zprůchodnění a pročištění kanálků je časově poměrně náročný výkon. Záleží na postiženém zubu, neboť počet kanálků se u různých zubů liší. Někdy je možné celé ošetření včetně zaplnění kanálků provést v jedné návštěvě, jindy pro jistotu aplikujeme dezinfekční výplň a ošetření definitivně dokončujeme ve druhé návštěvě.

Musím mít na mrtvý zub s ošetřenými kořenovými kanálky korunku?

Do zhotovení korunek nemůže zubní lékař klienta nutit. Je ale pravdou, že zuby s ošetřenými kanálky jsou křehké a při žvýkání mohou prasknout. Pak mnohdy není možná jiná terapie než extrakce. Zlomeninám zubu pomáhá bránit právě korunka, která funguje jako obruč a lépe rozkládá žvýkací síly a napětí přenášené na zub. Abychom byli zcela korektní, je třeba dodat, že ani korunka nezabrání zlomení zubu ve všech případech.

Plnění kořenových kanálků

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda bolí plnění kořenových kanálků. Mám strašný strach. Měla jsem u svého zubaře umrtvovací vložku v zubu, a přesto mně bolelo vyndání nervů ze zubu. Teď mně čeká plnění a já strachy ani spát nemůžu.

Zobrazit odpovědi v poradně

Kořenové kanálky

Hezký den, před 4 lety, kdy lékař zjistil počínající zánět zubu, po následném endodontickém ošetření jsem měla až do teď naprosto funkční zub. Teď se, ale začal ozývat, zub je mrtvý takže logicky usuzuji, že mírná bolest a tlak, je počínající zánět a říkám si, že kdyby bylo něco zanedbáno, poťíže by přišly dříve, takže sem vyloučila možnost zatoulaného neošetřeného kanálku. Zub má, ale celkem rozsáhlé odvrtání, ale můj zubař zhotovil fotokompozitní výplň a třeba možnost onlaye (případné keramické korunky) mi vůbec nenabídl, i když jsem upozorňovala, že cena není důležitá. Jaký je Váš názor?
Děkuji K.K.

Zobrazit odpovědi v poradně

Korunka po ošetření kanálků

Musím si nechat na zub, u kterého mi zubař ošetřoval kanálky, nechat udělat korunku?

Zobrazit odpovědi v poradně