Floss neboli zubní nit

19.09.2012 | MUDr. Jan Stuchlík

Floss neboli zubní nit patří mezi jednu z nejúčinnějších pomůcek k čištění mezizubních prostor. Ze zkušenosti však víme, že nepatří zrovna mezi ty oblíbené. Proč? Mnoha uživatelům přijde čištění se zubní nití nepohodlné, zdlouhavé a často si při čištění poraní dásně. Proč ale například v USA je používání flossu naprosto běžné?

Určitě zde hraje roli zvyklost, ale především delší historie prevence a dentální hygieny, kdy se se zubní nití učí zacházet již děti na základní škole. A právě u těch má používání zubní niti velký význam, protože dočasné zuby jsou drobné a stojí velmi blízko u sebe, takže je obtížné se mezi ně s mezizubním kartáčkem vůbec dostat. A dostane se tam pouze nit. Lze tak říci, že se zubní nití by se měli naučit zacházet již děti ve věku kolem 8 let. K nácviku je třeba opakovaných návštěv u dentální hygienistky, ale děti jsou velmi učenlivé a techniku čištění nití si osvojí velmi rychle.

Jakmile se s postupem věku lze mezi zuby dostat mezizubním kartáčkem, je vhodnější u postranních zubů (tedy stoliček a premolárů) kvůli anatomii krčkové oblasti používat mezizubní kartáček a zubní nit ponechat pro čištění předních zubů, kde poslouží naopak lépe, než mezizubní kartáček.

A jakou nit si z velkého spektra výrobků vybrat? Obecně se rozlišuje mezi voskovanými a nevoskovanými nitěmi. Voskované nitě se snáze dostávají do mezizubních prostorů, ty nevoskované mají zase větší čisticí účinek. 

Existuje ještě speciální nit, tzv. superfloss, která je určena zejména pro čištění implantátů a můstků.

S výběrem nejvhodnějšího typu Vám pomůže dentální hygienistka nebo zubní lékař.

Tak tedy, na nic nečekejte.

FLOSS IT!

Další články z blogu: