Bolest pod plombou

18.10.2015 | Zubní kaz

Dobrý den,

zubařka mi odvrtala starou amalgánovou plombu mezi mezi 5kou a 6kou s tím, že je pod ní kaz (dle rentgenu). Při vrtání šla poměrně hluboko, kaz byl prý větší než čekala a musela se dostat až ,,na dřeň. Zub byl v pořádku cca tři týdny, a nyní (cca šest týdnů po výkonu) mne začal bolet na studené/teplé a dnes už trochu i na skus.
Na můj dotaz mi zubařka odpověděla, že je to normální, (na novém RTG prý nic nebylo) když musela vrtat tak hluboko, a že to buď samo odezní nebo bude potřeba odstranit nervy a zub umrtvit, protože se dole pravděpodobně vytvořil záňet. Je podle Vás toto standardní postup? Je možné dělat něco jiného? Je možnost, že je např. nějak špatně udělaná plomba?

Odpovědi

22.10.2015 13:21 | MDDr. Jarmila Semrádová

Pokud je kaz velmi hluboký a zasahuje až do dřeně ("nerv"), je nutné zub endodonticky ošetřit (ošetřit kořenové kanálky, čili zub umrtvit). Pokud je však při preparaci dřeň odhalena jen bodovitě, je možné zub ošetřit tzv. přímým překrytím dřeně, což je zřejmě Váš případ. V takové situaci se zub může po nějaké době citlivosti uklidnit a zůstane živý. Pokud se však bolesti stupňují, jsou pulzující, vystřelující, analgetika bolest netlumí, je třeba zub endodonticky ošetřit.

}