Zaplněné kořenové kanálky - zánět?

01.10.2015 | Endodoncie

Dobrý den,
před rokem a půl jsem měla nově udělané kanálky a korunku na 6tém zubu vpravo nahoře. Několik týdnů jsem měla tento zub velmi citlivý až bolestivý na studené. Nyní nemám se zubem žádný problém. Při preventivní kontrole před měsícem a zhotoveném RTG mi bylo ovšem řečeno, že v oblasti zubu a kosti je bakteriální zánět, který vychází ze zmíněného zubu a kanálky bude potřeba znovu vyčistit a vyplnit.
Je opravdu nutné kanálky revidovat a zub znovu zaplnit, pokud zub v současné době nedělá žádný problém? Nechci podstupovat zákrok, který by byl zbytečný, ovšem určitě nechci mít v těle infekční ložisko.

Dále mám dilema ohledně 6tého zubu vpravo dole s velkou amalgámovou plombou, kterou bych si chtěla nechat odstranit a vyměnit za bílou. Díky její velikosti dle mého zubaře bude ovšem třeba udělat korunku. Na zubu jsou také ošetřeny kořenové kanálky, bez přítomnosti zánětu, ale kanálky nejsou vyčištěné a zaplněné celé. Podle zdejšího endodontisty by bylo nejlepši ho revidovat a pak až udělat korunku. Opět - je to nutné? Není možné, že kanálek zkalcifikoval a pokud se na zub dá pouze korunka (bez jakéhokoliv revidovaní kanálku), zub bude ok?

Odpovědi

08.10.2015 12:46 | MDDr. Jarmila Semrádová

Je těžké hodnotit velmi konkrétní otázky bez řádného vyšetření dané situace. Odpovím Vám však alespoň obecně.

Ad pravá horní 6: Pokud není uděláno endodontické ošetření dostatečně (malá dezinfekce, neopracování a nezaplnění kořenových kanálků na plnou jejich délku, nenalezení všech kořenových kanálků v daném zubu - jejich vchody mohou být např. zarostlé, apod.), může v zubu přetrvat množství bakterií, které se množí a časem přejdou na kost pod zubem. Tzn. vytvoří se chronický zánět kolem kořene (což je dle Vašeho popisu pravděpodobně Váš případ), který nebolí, ale ložiskem infekce je. Tento chronický zánět se časem může stát i akutním - zub poté bolí, může nastat i otok či teplota. Je na Vás, zda se rozhodnete ponechat zub v tomto stavu s vědomím případných komplikací, či pro okamžité vyřešení problému.

Ad pravá dolní 6: Pokud ze zubu zbývá příliš málo tvrdých zubních tkání, je často nutné zhotovit korunku. Obzvláště v případě, že je daný zub mrtvý - tyto zuby jsou samy o sobě křehčí, navíc přišly o většinu tvrdých zubních tkání předchozí kazivou destrukcí a poté přístupem ke kořenovým kanálkům. Pokud máte v plánu korunku, určitě bych Vám doporučila předchozí řádné vyčištění a zaplněních kořenových kanálků. V opačném případě hrozí podobná situace, jak jsem popisovala u pravé horní 6, avšak na zubu již bude korunka, která se v tomto případě zbytečně poškodí. Kanálek teoreticky zkalcifikovat může, ale případy, kdy kalcifikace kanálek zcela obturuje, jsou velmi výjimečné.

}