Můstek a citlivá korunka

06.08.2015 | Korunky

Korunka na zubu č.4 vlevo nahoře se mi ulomila. Kořen tohoto zubu mi p. doktor vytrhl /i když byl již umrtven a kanálky vyplněny/ a bude mi dělat můstek. Bude mi brousit zub č.3 /špičák/, který mám zdravý a pěkný. Ptám se, jestli je nutné mi z tohoto zubu vytahat nervy nebo je nechat. Pan doktor říká, že je to lepší. Z druhé strany zub č.5 vlevo nahoře, na něm mám již korunku, tu mi sundá a pak vytvoří můstek. Bylo nutné mi kořen pod ulomenou korunkou vytrhnout, nebo se na něm dala znovu vytvořit nová korunka?
A ještě má další dotaz.Vpravo nahoře na zubu č.4 mám také korunku od května 2015. Nervy tohoto zubu mám také umrtveny.Asi po jednom měsíci mám tento zub s korunkou citlivý na kousání potravy nebo i na studené. Na začátku července jsem brala antibiotika, ale po týdnu se mi to opět vrátilo. Tak se prosím ptám, čím by to mohlo být. Raději na tuto stranu ani nekoušu. O zuby se starám, k panu doktorovi chodím poctivě. Děkuji za odpověď.

Odpovědi

12.08.2015 17:38 | MDDr. Adam Šíma

Dobrý den. Zda bylo nutné kořen 4 vlevo nahoře extrahovat nemohu posoudit, ale vzhledem k tomu, že se korunka ulomila, jak píšete, asi z kořene mnoho nezůstalo a nebyl rekonstruovatelný. Pokud se Vám nezdá varianta můstku ze 3 na 5, můžete uvažovat o implantátu do místa extrahované 4, kdy není potřeba preparovat 3 na korunku. Zda by bylo či nebylo v případě můstku nutné 3 devitalizovat rovněž nelze posoudit, záleží na mnoha faktorech. Bez vyšetření na křesle a rentgenů Vám ani nemohu nic říci ke 4 vpravo nahoře, ale obecně platí, že zub bez nervu na termické podněty bolet nemůže.

}