Vytržení osmičky a zalomení nástroje v kanálku

16.02.2016 | Tooth extraction

Dobrý den,

před týdnem mi paní lékařka čistila kanálky a zlomil se jí tam nástroj. Říkala mi, že když je ten nástroj v zubu, tak to nevadí, že to vadí, pokud je pod zubem.
Mám z toho špatný pocit mít v těle něco, co tam nemá být.
Nemůže se to nějak posunout a ublížit mi to?

A má další otázečka - bolí mě horní osmička a asi bych jí potřebovala vyndat, ale je hůře přístupná a možná se to bude muset nějak naříznout.
Jde mi o to jak dlouho se celá rána bude hojit?
Jelikož za 19 dní odlétám na měsíc pryč a nechtěla bych tam něco do rány chytnout.
A mohu jíst antibiotika na lečení zubu, když nyní chodím na všelijaká cestovní očkování? Aby se očkování nevyrušilo.
A mohu po extraxci zubu létat letadlem?

Odpovědi

25.02.2016 15:40 | MDDr. Václav Manhart

Strach z kousku nástroje jak popisujete mít nemusíte. Nástroj se dále pohybovat nebude. Je vyroben z kovu, který v těle nic způsobovat nebude a nevadí ani při různých vyšetřeních. Problém s takovým nástrojem je, že kanálek nemusí být kvůli této komplikaci dostatečně vyčištěn a zůstane zde infekce. Vše ukáže čas. Vybavení osmiček v horní čelisti většinou komplikace nepřináší, bohužel je nemůžeme vyloučit. Ovšem pokud Vás zub bolí, není moc co rozmýšlet, nechte si jej vytrhnout ještě tento týden. Myslí, že po pár dnech budete bez obtíží. Pro jistotu se objednejte před odletem na kontrolu, pokud bude něco v nepořádku, lékař Vám předepíše ATB. S sebou si vezměte výplachovou vodu s chlorhexidinem (koupíte v lékárně). Letu se nemusíte po vybavení zubu obávat. Užívání ATB spolu s očkováním podle mě nevadí, vše hlaste u lékaře, který Vás bude očkovat.

}