Prořezávání mléčných zoubků

17.07.2015 | Péče o děti

Dobrý den, chtěla bych se poradit, malému je 11 měsíců, nahoře mu leze druhá jednička vlevo a vedle ní jakoby další zoubek, ale je to jen taková špička a pak leze dvojka - má to tam hrozně nahuštěné - ta špička je co? Zoubek navíc? Co s tím? Asi ho to hodně tlačí, pořád pláče, sliny tečou proudem. Je mi ho líto a nevím co s tím. Počkat, až vylezou všechny nebo máme jít k zubnímu? Cumlá si paleček už od narození a zrovna jen u levé ručičky a na levé straně pusinky. Taky mu tam lezou zoubky dýl, dudlík nemá.

Odpovědi

12.08.2015 18:00 | MDDr. Jarmila Semrádová

Děkuji Vám za otázku. Bohužel však dle Vašeho popisu nedokáži přesně zhodnotit, v čem tkví problém. Může se jednat např. o záměnu pořadí zubů, o pozůstatek sklovinné lišty, nadpočetný zub. Jak vidíte možností může být více a bez prohlídky nelze problematiku řádně osvětlit.

Co se týče návštěvy zubního lékaře, tu bych Vám rozhodně doporučila - první by měla proběhnout již s prvním prořezaným zubem (tedy většinou kolem 6. měsíce věku), další potom s první prořezanou stoličkou (přibližně v 16. měsíci), třetí s první prořezanou druhou stoličkou (přibližně ve 2 letech věku) a poté již každého půl roku.

}