Péče o děti

Péče o děti

První návštěva zubního lékaře by měla proběhnout hned po prořezání prvního zubu, tedy přibližně v 6 měsících věku dítěte. Potomek se seznámí s prostředím a naváže kontakt s lékařem ještě v době, kdy se jedná pouze o prevenci. Rodiče jsou zároveň od zubního lékaře informováni o správných hygienických a stravovacích návycích důležitých pro zdraví zubů. Následující prohlídka by měla proběhnout po prořezání prvních stoliček (tedy čtvrtých zubů v řadě) přibližně ve 12 – 16 měsících věku a třetí po prořezání kompletního dočasného chrupu. Tedy přibližně ve 2 – 2,5 letech. Od té doby by dítě mělo absolvovat preventivní prohlídku každých šest měsíců, stejně jako dospělý jedinec.

Zuby je důležité důsledně čistit již od úplného počátku.  V případě nečištění  vzniká riziko zubního kazu. Každodenní rituál je vhodný i proto, aby si dítě na čištění chrupu zvyklo a pojalo jej za automatické.  Později si dítě může čistit zuby samo, ale přibližně do osmého roku života by měli chrup dočišťovat rodiče. Důležité je také používání mezizubních kartáčků od doby, kdy se uzavřou mezizubní prostory.

Součástí preventivní prohlídky u zubního lékaře je klinické vyšetření zaměřené na dobré prořezávání zubů, správný vývoj čelistí, zlozvyky a včasné nalezení případných defektů. Po uzavření mezizubních mezer má docházet i rentgenologické vyšetření v podobě dvou malých snímků (tzv. bite-wing) zaměřené na včasné vyhledání mezizubních kazů. Ty jsou na povrchu zubů pozorovatelné až v pozdějším stádiu. Přibližně v osmi letech se standardně zhotovuje i snímek OPG, na němž jsou vidět obě čelisti včetně zárodků stálých zubů.

Případné abnormality či kazy a jejich komplikace je třeba řešit co nejdříve. Zachování dočasných zubů v zubním oblouku je důležité hlavně pro prevenci ortodontických anomálií a správný růst čelistí, ale také z funkčních a psychologických důvodů. Naopak zanechání kazu bez terapie může vést k velkých bolestem a následnému strachu dítěte ze zubního lékaře či k poškození zárodku zubu stálého. Proto je velmi důležitá pravidelnost preventivních prohlídek a včasná sanace případných kazů.

Aby bylo ošetření úspěšné, velmi záleží na spolupráci a ochotě nejen dětí samotných, ale i jejich rodičů. Proto je nutné, aby bylo dítě na ošetření dostatečně připraveno. Rodiče mají doma nacvičovat otevírání úst, počítání zubů apod. Rozhodně by nikdo neměl ošetřením dítě strašit („Když si nebudeš čistit zuby, budou se muset vrtat a bude to bolet!“, „Neboj se, to zvládneš!“, „Mě to naposledy u zubaře také bolelo, ale zvládla jsem to!“). Ideální je předkládat dítěti návštěvu zubního lékaře jako věc zcela samozřejmou. Zkrátka je potřeba ji absolvovat, stejně jako každý další. Pro zvláště nespolupracující děti je tu možnost ošetření v analgosedaci – tato metoda je však vhodná při poškození chrupu většího rozsahu.

V případě ortodontických anomálií je dítě odesláno na specializované pracoviště.

Naši specialisté na péči o děti

Ceník péče o dětský chrup

Prevence1350 - 1800 Kč
Výplň dočasného zubuod 2800 Kč

V případě ortodontických anomálií je dítě odesláno na specializované pracoviště.

Fotogalerie

Nejčastější dotazy a poradna o dětském chrupu

Kdy jít s dítětem poprvé k zubaři a kdy naplánovat další návštěvu?

Pokud je vše bez problémů, tak ve chvíli, kdy dítěti prořeže první zub, tedy asi v 6 měsících věku. Děti by měly chodit na preventivní prohlídky k zubaři už proto, aby si zvykly na všeobecně nepříjemně vnímané prostředí a nevypěstovaly si v sobě zbytečný strach z případného ošetření. Druhou prohlídku doporučujeme po prořezání první stoličky.

Ošetření nespolupracujícího dítěte

Dobrý den, moje dcera má 20 měsíců a máme od malička problém s čištěním zoubků. Nenechá mě pořádně jí zuby vyčistit, pere se se mnou, muselo by to být vysloveně násilím a to nejde. Čistíme proto jen tak, jak se dá, spodní zoubky jakž takž, ale k horním se nedostanu, maximálně trochu prstem. Navíc je závislá na kojení, přes den i v noci několikrát, tudíž se jí zoubky začaly kazit. Když se mi podařilo se jí podívat při hře na horní zuby, zjistila jsem že jsou hodně špatné, jeden zub má i nějakou rýhu. Zároveň má panickou hrůzu z doktorů a je těžko vyšetřitelná i při normální prohlídce, proto jsme ještě u zubaře nebyli. Je mi jasné že se to musí začít řešit a to co nejdříve. Pusu neotevře ani po dobrém a ve hře, natož u lékaře. Anestezie se bojím, protože moje první dcera umřela při operaci na sydrom maligní hypertermie. Mohla bych poprosit o radu?

Zobrazit odpovědi v poradně

Prevence - kdy začít u dětí?

V jakém věku by měly děti začít chodit na kontroly?

Zobrazit odpovědi v poradně