Nejčastější dotazy (FAQ)

Přijímáte nové klienty?

Ano, přijímáme. Objednat na vyšetření se můžete emailem na adrese info@drstuchlik.cz, nebo telefonicky na čísle 604 442 442.

Máte smlouvy s pojišťovnou?

Ne, nemáme. Pojišťovny nehradí moderní stomatologickou péči na úrovni, kterou jsme se rozhodli svým klientům poskytovat.

Ošetřujete děti?

Ano, ošetřujeme. Objednat na vyšetření se můžete emailem na adrese info@drstuchlik.cz, nebo telefonicky na čísle 604 442 442.

Kdy jít s dítětem poprvé k zubaři a kdy naplánovat další návštěvu?

Pokud je vše bez problémů, tak ve chvíli, kdy dítěti prořeže první zub, tedy asi v 6 měsících věku. Děti by měly chodit na preventivní prohlídky k zubaři už proto, aby si zvykly na všeobecně nepříjemně vnímané prostředí a nevypěstovaly si v sobě zbytečný strach z případného ošetření. Druhou prohlídku doporučujeme po prořezání první stoličky.

Je možné absolvovat ošetření i během víkendu?

Ano, po domluvě a vyšetření provádíme zejména časově náročnější a rozsáhlejší ošetření i o víkendech.

Provádíte pohotovostní ošetření?

Ano, kmenoví klienti mají garantováno akutní ošetření v ten samý den případně v nejbližším možném termínu, akutní nové klienty ošetřujeme podle časových možností.

Jak si správně čistit zuby?

Podstatný je výsledek, tedy aby zuby byly čisté a dásně zdravé. Nedá se obecně říct, že nelze vyčistit zuby mnoha způsoby. Z praktického hlediska jde vždy o totéž. Docílit správného sklonu štětin kartáčku tak, aby čištění bylo co nejrychlejší a zároveň nedocházelo k poškozování dásní a zubů. Každý člověk má trochu jiný chrup a jsou pro něj vhodné jiné pomůcky dentální hygieny. Na zdraví svých dásní často zapomínáme, což je chyba, neboť dásně jsou pro zdraví zubů a udržení chrupu jako celku velmi důležité! Jak efektivně čistit Vás nejlépe naučí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Moji rodiče měli paradontózu. budu ji mít také?

Onemocnění parodontitidou vzniká na základě nedokonalé nebo zanedbané ústní hygieny. Nejedná se o dědičné onemocnění a stejně jako zubní kaz jde o stav, jehož vzniku lze aktivně předcházet.

Zuby mě bolí na studené a teplé. Dá se s tím něco dělat?

Citlivost na termické podněty bývá přítomna nejčastěji u odhalených krčků nebo při hlubokém zubním kazu. S oběma stavy si zubní lékaři umějí poradit, nebo citlivost aspoň snížit.

Poškozuje bělení zubů sklovinu?

Poškození zubů bělicími činidly na bázi peroxidu nebylo ani přes mnoho výzkumů prokázáno. Na světě už několik desetiletí bělí miliony lidí, což je natolik velká množina lidí, že by se případné problémy už dávno projevily.

Je normální rentgenovat jeden zub při ošetření několikrát?

Ano, je. Rentgenové snímky zhotovujeme k diagnostice, ale i kontrole správného postupu léčby. Při ošetřeních, kde na sebe navazují náročné kroky pracovního postupu, rentgenuje lékař zub proto, aby si ověřil přesnost své práce, minimalizoval množství chyb a poskytl co nejkvalitnější ošetření. U moderních digitálních rentgenů se ozáření nemusíte bát, protože z přirozených zdrojů dostáváme dávky mnohem větší.

Jak uchovat vyražený zub, než se klient dostane k lékaři?

Pokud nemáte po ruce fyziologický roztok, uložte zub do mléka, roztoku na kontaktní čočky nebo do úst mezi dolní ret a zuby. K lékaři se dostavte ihned po úrazu!

Jak dlouho trvá ošetření kořenových kanálků?

Vlastní zprůchodnění a pročištění kanálků je časově poměrně náročný výkon. Záleží na postiženém zubu, neboť počet kanálků se u různých zubů liší. Někdy je možné celé ošetření včetně zaplnění kanálků provést v jedné návštěvě, jindy pro jistotu aplikujeme dezinfekční výplň a ošetření definitivně dokončujeme ve druhé návštěvě.

Musím mít na mrtvý zub s ošetřenými kořenovými kanálky korunku?

Do zhotovení korunek nemůže zubní lékař klienta nutit. Je ale pravdou, že zuby s ošetřenými kanálky jsou křehké a při žvýkání mohou prasknout. Pak mnohdy není možná jiná terapie než extrakce. Zlomeninám zubu pomáhá bránit právě korunka, která funguje jako obruč a lépe rozkládá žvýkací síly a napětí přenášené na zub. Abychom byli zcela korektní, je třeba dodat, že ani korunka nezabrání zlomení zubu ve všech případech.

Jaký je rozdíl mezi metalokeramickou a celokeramickou korunkou?

Jádro metalokeramické korunky je z kovu a pro lepší estetiku je na povrchu napálená keramika. Celokeramická korunka je – jak už název napovídá – celá z keramiky. Moderní materiály mají již stejnou mechanickou odolnost, takže z hlediska mechanických vlastností není patrný žádný pro klienta zásadní rozdíl. U celokeramických korunek jsme díky absenci tmavého neprůhledného kovového jádra schopni dosáhnout lepšího estetického výsledku a také vyloučit možnou alergickou reakci na kovy.

Jsou implantáty vhodné i pro kuřáky?

Kouření má samozřejmě vliv i na dutinu ústní dásní. Kromě nehezkého tmavého zabarvování zubů též negativně ovlivňuje stav dásní. Právě spojení mezi implantátem a dásní je jedním z míst, kde mohou u implantátu vznikat problémy. Kouření není ničím, co by znemožňovalo zavedení implantátů, ale je třeba dbát na úzkostlivou ústní hygienu. Pokud se i díky implantátům rozhodnete kouření omezit nebo dokonce přestanete, všichni lékaři budou mít radost!

Lze u vás podstoupit ortodontickou léčbu?

Ortodontickou léčbu zajišťuje externí specialista.

Bude to bolet?

Ne :-)

Co vše je součástí dentální hygieny?

Cílem dentální hygieny je dokonalé očištění zubů. Lékař nebo hygienistka zhodnotí úroveň Vaší ústní hygieny, identifikuje chyby, kterých se při čištění dopouštíte, určí vhodnou velikost mezizubních kartáčků a pravděpodobně doporučí i další pomůcky vhodné k perfektní každodenní ústní hygieně. Samotná hygiena spočívá zejména v odstranění zubního kamene ve všech částech chrupu (nejčastěji u dolních předních zubů a v mezizubních prostorech), dočištění rotačním kartáčkem, seznámení se správnou technikou čištění chrupu individuálně upravenou na potřeby pacienta a její praktický nácvik. Někdy je součástí hygieny i odstranění poddásňového zubního kamene. V dalších návštěvách se pak lékař nebo hygienistka věnují odstranění posledních chyb při čištění a zaměřují se s klientem na problematická místa. Pokud dáseň nekrvácí nebo v další návštěvě je možné odstranění pigmentů pískováním (airflow). Na závěr lze doplnit aplikaci remineralizačního fluoridového přípravku.

Dáváte anestezii?

Ano. Podání anestezie je nedílnou součástí všech výkonů, které mohou být nepříjemné. Nejsme ve středověku a využíváme všech dostupných prostředků moderní medicíny.

Jak dlouho po vrtání kazu nesmím jíst?

U bílých fotokompozitních nebo skloionomerních výplní, které u nás zhotovujeme, smíte jíst hned a jste bez omezení.

Doporučujete vytrhnout osmičky?

Rozhodnutí zda osmičky odstranit či ne je vždy na individuálním posouzení dané situace. Pokud osmičky nezlobí a neohrožují stav zubů před nimi jejich odstranění nedoporučujeme.

Lze u vás zakoupit pomůcky ústní hygieny?

Ano. Pomůcky ústní hygieny lze zakoupit na recepci kliniky. Nabídku si můžete prohlédnout i v elektronickém katalogu.

Mohu přijít na ošetření s malým dítětem?

Můžete. Pokud je plánovaný výkon krátký, mohou spolupracující děti počkat v ordinaci pod dohledem naší provozní managerky, která je vysokoškolsky vzdělaná pedagožka. Děti též mohou být při ošetření v ordinaci, kde uvidí, že stomatologické ošetření nemusí být nutně hororový zážitek.

Máte bezbariérový přístup?

Ano, budova Amazon Court, kde sídlíme, jde plně bezbariérová. K bezbariérovému přístupu použijte vchod z ulice Karolinská (od Vltavy).

Lze u vás bez problémů zaparkovat?

Ano, parkování je možné v krytých garážích přímo v budově.

Lze se u vás připojit k internetu?

Ano, připojení k internetu poskytujeme prostřednictvím WiFi.

Jakým způsobem lze hradit ošetření?

Hotově, kartou nebo na základě faktury převodem na účet.

Mohu nákladnější výkony uhradit prostřednictvím několika splátek?

Na základě domluvy je možný i tento model.

Mohu u vás zakoupit dárkový poukaz na ošetření?

Ano, dárkové poukazy vystavujeme v hodnotách, které si klienti přejí.

Je rentgenové vyšetření škodlivé?

Běžná radiační dávka z přírodního pozadí (obdrží každý z nás) je 2,5 – 3 mSv/rok = 0,0068 – 0,0082 mSv/den. Absolvování jednoho OPG obdržíme 0,01 mSv (tedy dávku přibližně stejnou jako obdržíme za 2 dny přirozenou cestou), absolvováním jednoho intraorálního rentgenu obdržíme 0,005 mSv (obdržíme přirozeně za 1 den). Pro srovnání s běžnou situací ze života při hodinové cestě letadlem ve výšce 10 km obdrží člověk stejné množství záření jako při absolvování jednoho intraorálního rentgenu. Tedy cesta do USA je z tohoto hlediska srovnatelná jako 6 intraorálních rentgenů nebo 3 OPG snímky.

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám pomocí kontaktního formuláře nebo nám zavolejte na telefonní číslo 604 442 442.